Odpre glavni meni

Svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju 1982

Svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju 1982 je štiriintrideseto svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju, ki je potekalo med 19. in 28. februarjem 1982 v Oslu, Norveška, v trinajstih disciplinah. Prvič sta potekali ekipni tekmi v nordijski kombinaciji in smučarskih skokih.

Dobitniki medaljUredi

Smučarski tekiUredi

MoškiUredi

Disciplina   Zlato   Srebro   Bron
15 km prosto   Oddvar Brå 38:52,5   Aleksander Zavjalov 39:02,1   Harri Kirvesniemi 39:02,3
30 km prosto   Thomas Eriksson 1:21:52,3   Lars-Erik Eriksen 1:22:13,9   Bill Koch 1:22:14,8
50 km klasično   Thomas Wassberg 2:32:00,9   Jurij Burlakov 2:32:34,3   Lars-Erik Eriksen 2:32:49,9
4 x 10 km   Norveška
Lars-Erik Eriksen
Ove Aunli
Pål Gunnar Mikkelsplass
Oddvar Brå

  Sovjetska zveza
Vladimir Nikitin
Aleksander Batjuk
Jurij Burlakov
Aleksander Zavjalov
1:56:27,6   Finska
Kari Härkönen
Aki Karvonen
Harri Kirvesniemi
Juha Mieto

  Vzhodna Nemčija
Uwe Bellmann
Uwe Wunsch
Stefan Schicker
Frank Schröder
1:58:49,4

ŽenskeUredi

Disciplina   Zlato   Srebro   Bron
5 km prosto   Berit Aunli 15;30,2   Hilkka Riihivuori 15;35,6   Brit Pettersen 15;48,2
10 km prosto   Berit Aunli 29:25,6   Hilkka Riihivuori 29:46,5   Květoslava Jeriová 30:15,9
20 km klasično   Raisa Smetanina 1:06:16,9   Berit Aunli 1:06:20,3   Hilkka Riihivuori 1:07:29,6
4 x 5 km   Norveška
Anette Bøe
Inger Helene Nybråten
Berit Aunli
Brit Pettersen
1:02:15,9   Sovjetska zveza
Ljubov Ljadova
Ljubov Zabolockaja
Raisa Smetanina
Galina Kulakova
1:02:29,6   Vzhodna Nemčija
Petra Sölter
Carola Anding
Veronika Hesse-Schmidt
Barbara Petzold
1:02:57,3

Nordijska kombinacijaUredi

Disciplina   Zlato   Srebro   Bron
Posamično   Tom Sandberg 426,600   Konrad Winkler 426,560   Uwe Dotzauer 426,455
Ekipno   Vzhodna Nemčija
Uwe Dotzauer
Günther Schmieder
Konrad Winkler
1295,92   Finska
Jouko Karjalainen
Rauno Miettinen
Jorma Etelälahti

  Norveška
Hallstein Bøgseth
Espen Andersen
Tom Sandberg
1243,60

Smučarski skokiUredi

Disciplina   Zlato   Srebro   Bron
Srednja skakalnica   Armin Kogler 249,3   Jari Puikkonen 248,6   Ole Bremseth 245,8
Velika skakalnica   Matti Nykänen 257,9   Olav Hansson 255,1   Armin Kogler 244,7
Ekipno   Norveška
Johan Sætre
Per Bergerud
Ole Bremseth
Olav Hansson
718,5   Avstrija
Hans Wallner
Hubert Neuper
Armin Kogler
Andreas Felder
717,6   Finska
Keijo Korhonen
Jari Puikkonen
Pentti Kokkonen
Matti Nykänen
670,8

Medalje po državahUredi

 Poz  Država Zlato Srebro Bron Skupaj
1   Norveška 7 4 3 14
2   Sovjetska zveza 2 3 0 5
3   Švedska 2 0 0 2
4   Finska 1 4 4 9
5   Nemška demokratična republika 1 1 3 5
6   Avstrija 1 1 1 3
7   Češkoslovaška 0 0 1 1
  ZDA 0 0 1 1

ViriUredi