Svetovno prvenstvo v atletiki 2005

Svetovno prvenstvo v atletiki 2005 je deseto svetovno prvenstvo v atletiki, ki je potekalo med 6. in 14. avgustom 2005 na olimpijskem stadionu v Helsinkih, Finska. Udeležilo se ga je 1891 atletov iz 196-ih držav, ki so tekmovali v 47-ih disciplinah.

Otvoritvena slovesnost prvenstva

Dobitniki medaljUredi

Tekaške disciplineUredi

Disciplina   Zlato   Srebro   Bron
100 m   Justin Gatlin 9.88
RS
  Michael Frater 10.05   Kim Collins 10.05
200 m   Justin Gatlin 20.04   Wallace Spearmon 20.20   John Capel 20.31
RS
400 m   Jeremy Wariner 43.93
NS
  Andrew Rock 44.35
OR
  Tyler Christopher 44.44
DR
800 m   Rashid Ramzi 1:44.24
OR
  Jurij Borzakovski 1:44.51   William Yiampoy 1:44.55
1500 m   Rashid Ramzi 3:37.88   Adil Kaouch 3:38.00
RS
  Rui Silva 3:38.02
5000 m   Benjamin Limo 13:32.55   Sileshi Sihine 13:32.81   Craig Mottram 13:32.96
10000 m   Kenenisa Bekele 27:08.33   Sileshi Sihine 27:08.87   Moses Mosop 27:08.96
OR
Maraton   Jaouad Gharib 2:10:10   Christopher Isengwe 2:10:21
OR
  Cujoši Ogata 2:11:16
RS
110 m ovire   Ladji Doucouré 13.07   Liu Šiang 13.08   Allen Johnson 13.10
400 m ovire   Bershawn Jackson 47.30
OR
  James Carter 47.43
OR
  Dai Tamesue 48.10
RS
3000 m zapreke   Saif Saaeed Shaheen 8:13.31   Ezekiel Kemboi 8:14.95   Brimin Kipruto 8:15.30
Hitra hoja na 20 km   Jefferson Pérez 1:18:35
RS
  Francisco Javier Fernandez 1:19:36   Juan Manuel Molina 1:19:44
OR
Hitra hoja na 50 km   Sergej Kirdjapkin 3:38:08
OR
  Aleksej Vojevodin 3:41:25   Alex Schwazer 3:41:54
DR
Štafeta 4×100 m   Francija
(Ladji Doucouré
Ronald Pognon
Eddy De Lépine
Lueyi Dovy)
38.08
NS
  Trinidad in Tobago
(Kevon Pierre
Marc Burns
Jacey Harper
Darrel Brown
) 38.10
DR
  Združeno kraljestvo
(Jason Gardener
Marlon Devonish
Christian Malcolm
Mark Lewis-Francis)
38.27
RS
Štafeta 4×400 m   ZDA
(Andrew Rock
Derrick Brew
Darold Williamson
Jeremy Wariner)
2:56.91
NS
  Bahami
(Nathaniel McKinney
Avard Moncur
Andrae Williams
Chris Brown)
2:57.32
DR
  Jamajka
(Sanjay Ayre
Brandon Simpson
Lansford Spence
Davian Clarke)
2:58.07
RS

Tehnične disciplineUredi

Disciplina   Zlato   Srebro   Bron
Skok v višino   Jurij Krimarenko 2.32   Víctor Moya
  Jaroslav Ribakov
2.29
Skok ob palici   Rens Blom 5.80
RS
  Brad Walker 5.75   Pavel Gerasimov 5.65
RS
Skok v daljino   Dwight Phillips 8.60
NS
  Ignisious Gaisah 8.34
DR
  Tommi Evilä 8.25
Troskok   Walter Davis 17.57
RS
  Yoandri Betanzos 17.42
RS
  Marian Oprea 17.40
Suvanje krogle   Adam Nelson 21.73
RS
  Rutger Smith 21.29   Ralf Bartels 20.99
Met diska   Virgilijus Alekna 70.17
RP
  Gerd Kanter 68.57   Michael Möllenbeck 65.95
Met kopja   Andrus Värnik 87.17   Andreas Thorkildsen 86.18   Sergej Makarov 83.54
Met kladiva   Ivan Tihon 83.89
RP
  Vadim Devjatovski 82.60   Szymon Ziółkowski 79.35
RS
Deseteroboj   Bryan Clay 8732
NS
  Roman Šebrle 8521   Attila Zsivóczky 8385

Dobitnice medaljUredi

Tekaške disciplineUredi

Disciplina   Zlato   Srebro   Bron
100 m   Lauryn Williams 10.93   Veronica Campbell 10.95
RS
  Christine Arron 10.98
200 m   Allyson Felix 22.16   Rachelle Boone-Smith 22.31   Christine Arron 22.31
RS
400 m   Tonique Williams-Darling 49.55
RS
  Sanya Richards 49.74   Ana Guevara 49.81
800 m   Zulia Calatayud 1:58.82   Hasna Benhassi 1:59.42   Tatjana Andrianova 1:59.60
1500 m   Tatjana Tomašova 4:00.35
RS
  Olga Jegorova 4:01.46   Bouchra Ghezielle 4:02.45
5000 m   Tirunesh Dibaba 14:38.59
RP
  Meseret Defar 14:39.54   Ejegayehu Dibaba 14:42.47
10000 m   Tirunesh Dibaba 30:24.02   Berhane Adere 30:25.41
RS
  Ejegayehu Dibaba 30:26.00
Maraton   Paula Radcliffe 2:20:57
RP
  Catherine Ndereba 2:22:01
RS
  Constantina Tomescu 2:23:19
100 m ovire   Michelle Perry 12.66   Delloreen Ennis-London 12.76   Brigitte Foster-Hylton 12.76
400 m ovire   Julija Pečonkina 52.90
NS
  Lashinda Demus 53.27
OR
  Sandra Glover 53.32
OR
3000 m zapreke   Dorcus Inzikuru 9:18.24
RP
  Jekaterina Volkova 9:20.49
OR
  Jeruto Kiptum 9:26.95
DR
Hitra hoja na 20 km   Olimpijada Ivanova 1:25:41
NS
  Rita Turava 1:27:05
DR
  Susana Feitor 1:28:44
RS
Štafeta 4×100 m   ZDA
Angela Daigle
Muna Lee
Me'Lisa Barber
Lauryn Williams
41.78
NS
  Jamajka
Danielle Browning
Sherone Simpson
Aleen Bailey
Veronica Campbell
Beverly McDonald
41.99
RS
  Belorusija
Julija Nescjarenka
Natalija Sologub
Alena Neumjaržicka
Oksana Dragun
42.56
DR
Štafeta 4×400 m   Rusija
Julija Pečonkina
Olesja Krasnomovec
Natalija Antjuh
Svetlana Pospelova
Tatjana Firova
Olesja Zikina
3:20.95   Jamajka
Shericka Williams
Novlene Williams
Ronetta Smith
Lorraine Fenton
3:23.29
RS
  Združeno kraljestvo
Lee McConnell
Donna Fraser
Nicola Sanders
Christine Ohuruogu
3:24.44
RS

Tehnične disciplineUredi

Disciplina   Zlato   Srebro   Bron
Skok v višino   Kajsa Bergqvist 2.02
NS
  Chaunte Howard 2.00
OR
  Emma Green 1.96
OR
Skok ob palici   Jelena Isinbajeva 5.01
SR
  Monika Pyrek 4.60   Pavla Hamáčková 4.50
Skok v daljino   Tianna Madison 6.89
OR
  Tatjana Kotova 6.79   Eunice Barber 6.76
Troskok   Trecia Smith 15.11
NS
  Yargelis Savigne 14.82
OR
  Ana Pjatih 14.78
Suvanje krogle   Olga Rjabinkina 19.64   Valerie Vili 19.62   Nadine Kleinert 19.07
Met diska   Franka Dietzsch 66.56
RS
  Natalija Sadova 64.33   Věra Pospíšilová-Cechlová 63.19
Met kladiva   Yipsi Moreno 73.08   Tatjana Lisenko 72.46   Manuela Montebrun 71.41
Met kopja   Osleidys Menéndez 71.70
SR
  Christina Obergföll 70.03
CR
  Steffi Nerius 65.96
Sedmeroboj   Carolina Klüft 6887
RS
  Eunice Barber 6824   Margaret Simpson 6375

Medalje po državahUredi

 Poz  Država Zlato Srebro Bron Skupaj
1.   ZDA 14 8 3 25
2.   Rusija 7 8 5 20
3.   Etiopija 3 4 2 9
4.   Kuba 2 4 0 6
5.   Belorusija 2 2 1 5
6.   Francija 2 1 4 7
7.   Švedska 2 0 1 3
8.   Bahrajn 2 0 0 2
9.   Jamajka 1 5 2 8
10.   Kenija 1 2 4 7
11.   Maroko 1 2 0 3
12.   Nemčija 1 1 3 5
13.   Bahami 1 1 0 2
  Estonija 1 1 0 2
  Nizozemska 1 1 0 2
16.   Združeno kraljestvo 1 0 2 3
17.   Ekvador 1 0 0 1
  Litva 1 0 0 1
  Katar 1 0 0 1
  Uganda 1 0 0 1
  Ukrajina 1 0 0 1
22.   Češka 0 1 2 3
23.   Gana 0 1 1 2
  Poljska 0 1 1 2
  Španija 0 1 1 2
26.   Norveška 0 1 0 1
  Kitajska 0 1 0 1
  Tanzanija 0 1 0 1
  Trinidad in Tobago 0 1 0 1
30.   Japonska 0 0 2 2
  Portugalska 0 0 2 2
  Romunija 0 0 2 2
33.   Avstralija 0 0 1 1
  Kanada 0 0 1 1
  Finska 0 0 1 1
  Madžarska 0 0 1 1
  Italija 0 0 1 1
  Mehika 0 0 1 1
  Nova Zelandija 0 0 1 1
  Saint Kitts in Nevis 0 0 1 1

ViriUredi