Dopisni šah

Dopisni šah je zvrst šaha, za katerega je značilno, da igralca nista (tako kot pri običajnem šahu) eden nasproti drugega. Igralca sta lahko kjerkoli, partija pa običajno poteka v daljšem časovnem obdobju. Klasični dopisni šah uporablja običajno pošto za prenos potez, novejše različice pa uporabljajo e-pošto ali strežniški sistem, pa tudi faks, radijski prenos in celo poštne golobe.

Dopisnica za dopisni šah


Svetovni prvaki ICCFUredi

MoškiUredi

  1.   Cecil John Seddon Purdy (1950-53)
  2.   Viacheslav Ragozin (1956-59)
  3.   Albéric O'Kelly de Galway (1959-62)
  4.   Vladimir Zagorovsky (1962-65)
  5.   Hans Berliner (1965-68)
  6.   Horst Rittner (1968-71)
  7.   Yakov Estrin (1972-76)
  8.   Jørn Sloth (1975-80)
  9.   Tõnu Õim (1977-83)
  10.   Victor Palciauskas (1978-84)
  11.   Friedrich Baumbach (1983-89)
  12.   Grigory Sanakoev (1984-91)
  13.   Mikhail Umansky (1989-98)
  14.   Tõnu Õim (1994-2000)
  15.   Gert Jan Timmerman (1996-2002)
  16.   Tunç Hamarat (1999-2004)
  17.   Ivar Bern (2002-)
  18.   Joop van Oosterom (2003-2005)
  19.   Christophe Léotard (2004-2007)
  20.   Pertti Lehikoinen (2004-2011)
  21.   Joop van Oosterom (2005-2008)
  22.   Aleksandr Surenovich Dronov (2007-2010)
  23.   Stephan Ulrich (2007-2010)
  24.   Marjan Šemrl (2009-2011)
  25.   Fabio Finocchiaro (2009-2013)
  26.   Ron Langeveld (2010-2014)
  27.   Alexandr Dronov (2011-2014)
  28.   Leonardo Ljubicic (2013-2016)
  29.   Alexandr Dronov (2015-2018)
  30.   Andrey Kochemasov (2017-2019)

ŽenskeUredi

  1.   Olga Rubtsova (1968-72)
  2.   Lora Jakovleva (1972-77)
  3.   Ljuba Kristol (1978-84)
  4.   Liudmila Belavenets (1984-92)
  5.   Ljuba Kristol (1993-98)
  6.   Alessandra Riegler (2000-05)
  7.   Olga Mikhailovna Sukhareva (2002-2006)
  8.   Olga Mikhailovna Sukhareva (2007-2010)
  9.   Irina Perevertkina (2011-2014)
  10.   Irina Perevertkina (2014-2017)
  11.   Irina Perevertkina (2017-2020)


Svetovni pokal ICCFUredi

  1.   Karl Maeder (1973-1977)
  2.   Gennadi Nesis (1977-1983)
  3.   [[Nikolai Rabinovich (1981-1986)
  4.   Albert Popov (1984-1989)
  5. (A)   Alexandr Frolov-(B)   Gert Timmerman (1987-1994)
  6.   Olita Rause (1994-1999)
  7.   Aleksey Lepikhov (1994-2001)
  8.   Horst Satudler (1998-2002)
  9.   Edgar Prang (1998-2001)
  10.   Frank Schröder (2001-2005)
  11.   Reinhard Moll (2008-2011)
  12. (E)  Reinhard Moll (2005-2007) - (P)   Mathias Gleichmann (2009-2013)
  13.   Reinhard Moll (2005-2007)
  14.   Reinhardt Moll (2009-2012)
  15.   Klemen Sivic (2012-2015)
  16.   Uwe Nogga (2013-2016)
  17.   Mathias Gleichmann (2014-2017)
  18.   Stefan Ulbig & Reinhardt Moll (2015-2019)
  19.   Thomas Herfuth (2014-2016)
  20.   Sergey Kishin (2017-2020)
  21.   Mathias Gleichmann (2019-2021)


Olimpijske Igre ICCFUredi

MośkiUredi

# Zlato Srebo Bronasta
1 1949-1952   Madžarska   Češkoslovaška   Švedska
2 1952-1955   Češkoslovaška   Švedska   Nemčija
3 1958-1961   Sovjetska zveza   Madžarska   Jugoslavija
4 1962-1964   Sovjetska zveza   Nemška demokratična republika   Švedska
5 1965-1968   Češkoslovaška   Sovjetska zveza   Zvezna republika Nemčija
6 1968-1972   Sovjetska zveza   Češkoslovaška   Nemška demokratična republika
7 1972-1976   Sovjetska zveza   Bolgarija   Združeno kraljestvo
8 1977-1982   Sovjetska zveza   Madžarska   Združeno kraljestvo
9 1982-1987   Združeno kraljestvo   Zvezna republika Nemčija   Sovjetska zveza
10 1987-1995   Sovjetska zveza   Anglija   Nemška demokratična republika
11 1992-1999   Češkoslovaška &   Nemčija   Kanada &   Škotska
12 1998-2004   Nemčija   Litva   Latvija
13 2004-2009   Nemčija   Češka   Poljska
14 2002-2006   Nemčija   Litva   ZDA
15 2006-2009   Norveška   Nemčija   Nizozemska
16 2010-2016   Češka   Nemčija   Francija
17 2009-2012   Nemčija   Španija   Italija
18 2012-2016   Nemčija   Slovenija   Španija
19 2016-....
20 2016-2019   Nemčija   Rusija   Španija

ŹenskeUredi

# Zlato Srebo Bronasta
1 1974-1979   Sovjetska zveza   Zvezna republika Nemčija   Češkoslovaška
2 1980-1986   Sovjetska zveza   Češkoslovaška   Jugoslavija
3 1986-1992   Sovjetska zveza   Češkoslovaška   Madžarska
4 1992-1997   Češka   Rusija   Poljska
5 1997-2003   Rusija   Nemčija   Češka
6 2003-2006   Litva   Nemčija   Italija
7 2007-2009   Slovenija   Litva   Nemčija
8 2008-2010   Poljska   Bolgarija   Italija
9 2011-2014   Rusija   Litva   Nemčija
10 2015-2017   Nemčija   Litva   Rusija

Slovenski velemojstri dopisnega šahaUredi

Slovenski velemojstri dopisnega šaha in katerega leta jim je ICCF priznal naziv velemojstra:

Opombe in referenceUredi

Glej tudiUredi

Zunanje povezaveUredi