Svetovno prvenstvo v rokometu 2021

Svetovno prvenstvo v rokometu 2021 je 27. prvenstvo mednarodne rokometne zveze, ki se je začelo 13. januarja 2021. Egipt ga gosti že drugič, prvič po letu 1999.

SP 2021 rokomet
rokomet SP 2021 logo

Naslov prvakov brani Danska, ki je na domačem svetovnem prvenstvu leta 2019 osvojila 1. mesto.

KvalifikacijeUredi

Mednarodna rokometna zveza (IHF) se je odločila za širitev svetovnega prvenstva s 24 na 32 reprezentanc. Nastop na SP 2021 že imata zagotovljen gostitelj Egipt in branilka naslova Danska. Evropske države se bodo potegovale za 13 mest, afriške za šest, ameriške za pet in azijske za štiri. Za države iz Oceanije je rezervirano eno mesto, a mora biti predstavnik Oceanije na azijskem prvenstvu uvrščen med prvih pet reprezentanc. Če do tega ne bo prišlo, bo IHF razdelila dve vabili, sicer pa eno.[1]

Kvalificirane ekipeUredi

Gostitelji: Egipt

Trenutni svetovni prvaki: Danska

Afrika: Alžirija, Angola, Zelenortski otoki, DR Kongo, Maroko, Tunizija

Azija: Bahrajn, Japonska, Južna Koreja

Evropa: Avstrija, Belorusija, Hrvaška, Češka, Francija, Nemčija, Madžarska, Islandija, Norveška, Portugalska, Španija, Slovenija, Švedska

Južna in Srednja Amerika: Argentina, Brazilija, Urugvaj

Povabilo gostitelja: Poljska, Ruska rokometna reprezentanca, Čile, ZDA

Zaradi naknadne okužbe z virusom covid-19 v lastnem taboru sta iz prvenstva izključeni ekipi Češke in ZDA.

Namesto njih so se na prvenstvo uvrstile: Severna Makedonija, Švica[2]

Rusija zaradi že prejšnje kršitve protidopinških pravil na prvenstvu ne sme uporabljati lastnih državnih simbolov, med katere spadajo tudi zastava, dres in himna. Nastopajo pod imenom Ruska rokometna reprezentanca in imajo zastavo svoje rokometne zveze.[3]

Zaradi naknadnih okužb ter posledičnega primanjkljaja igralcev je tekmovanja sredi prvenstva zapustila ekipa Zelenortskih Otokov. Njihovim tekmecem se avtomatsko pripiše zmaga z 10:0.[4]

PrizoriščaUredi

Svetovno prvenstvo IHF za moške 2021 bo na štirih prizoriščih, v Aleksandriji, Kairu, Gizi in New Capital.

  • Aleksandrija: Rokometna dvorana Borg Al Arab (kapaciteta: 5000 gledalcev)
  • Kairo: Dvoranski kompleks Kairo (kapaciteta: 17.000 gledalcev)
  • Giza: Rokometna dvorana 6. oktobra (kapaciteta: 5200 gledalcev)
  • New Capital: Rokometna dvorana (kapaciteta: 7.500 gledalcev)[1]

ŽrebUredi

Žrebanje je potekalo na planoti Giza v Egiptu 5. septembra 2020 ob 19:00 po lokalnem času.

Boben 1: DAN, ŠPA, HRV, NOR, SLO, NEM, POR, ŠVE

Boben 2: EGI, ARG, AVS, MAD, TUN, ALŽ, KAT, BLR

Boben 3: ISL, BRA, URU, ČEŠ, FRA, JKO, JPN, BRN

Boben 4: ANG, ZEO, MAR, ČIL, DRK, POL, ZDA, RUS

Potek tekmovanjaUredi

32 ekip je razdeljenih v osem skupin po štiri ekipe. Vsako prizorišče gosti dve skupini 1. kroga, ki se igra od 13. do 19. januarja.

Najboljše tri ekipe v svojih skupinah 1. kroga preidejo v 2. krog (20. in 25. januarja), medtem ko ekipe, uvrščene na zadnje mesto v svojih skupinah 1. kroga, igrajo predsedniški pokal. 24 ekip 2. kroga je razdeljenih v štiri skupine po šest ekip.

Najboljši dve ekipi skupin 2. kroga napredujeta v izločilni del, ki se začne s četrtfinalom 27. januarja, nato nadaljuje s polfinalom 29. januarja. Zadnji dan, 31. januarja, se igrata tekma za tretje mesto in tekma za zlato medaljo.[1]

PredtekmovanjeUredi

Vsi časi so lokalni (UTC+2).[5][6]

Skupina AUredi

Pos Ekipa Pld Z D P GF GA GD Toč Uvrstitev
1   Madžarska 3 3 0 0 107 73 +34 6 Glavni del
2   Nemčija 3 2 0 1 81 43 +38 4
3   Urugvaj 3 1 0 2 42 87 −45 2
4   Zelenortski otoki 3 0 0 3 27 54 −27 0 Predsedniški pokal
Vir: IHF
Rules for classification: 1) točke; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) doseženi goli; 5) gol razlika.
15. januar 2021
19:00
Nemčija   43–14   Urugvaj Dvorana: Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex, 6th of October City
Sodnika: Grillo, Lenci
Kastening 9 (16–4) Morandeira 4
  Poročilo  
15. januar 2021
21:30
Madžarska   34–27   Zelenortski otoki Dvorana: Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex, 6th of October City
Sodnika: Emam, Hedaia
Ancsin 7 (19–14) Semedo 6
  1×  1×  Poročilo   1× 

17. januar 2021 Zelenortski otoki   0–10[note 1]   Nemčija Dvorana:
17. januar 2021
21:30
Madžarska   44–18   Urugvaj Dvorana: Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex, 6th of October City
Sodnika: Kolahdouzan, Mousaviannazhad
Máthé 8 (16–8) Morandeira 4
  2×  Poročilo   2× 

19. januar 2021 Urugvaj   10–0[note 1]   Zelenortski otoki Dvorana:
19. januar 2021
21:30
Nemčija   28–29   Madžarska Dvorana: Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex, 6th of October City
Sodnika: Gubica, Milošević
Schiller 7 (14–15) Bánhidi, Máthé 8
  Poročilo  


Skupina BUredi

Pos Ekipa Pld Z D P GF GA GD Toč Uvrstitev
1   Španija 3 2 1 0 92 85 +7 5 Main round
2   Poljska 3 2 0 1 89 78 +11 4
3   Brazilija 3 0 2 1 84 94 −10 2
4   Tunizija 3 0 1 2 90 98 −8 1 Presidents Cup
Vir: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
15. januar 2021
19:00
Španija   29–29   Brazilija Dvorana: New Capital Sports Hall, New Administrative Capital
Sodnika: Pavićević, Ražnatović
three players 4 (16–13) Langaro, Moraes 6
  Poročilo  
15. januar 2021
21:30
Tunizija   28–30   Poljska Dvorana: New Capital Sports Hall, New Administrative Capital
Sodnika: Nachevski, Nikolov
Sanaï 9 (17–17) Moryto 11
  2×  Poročilo   2× 

17. januar 2021
19:00
Tunizija   32–32   Brazilija Dvorana: New Capital Sports Hall, New Administrative Capital
Sodnika: Hansen, Madsen
Darmoul 9 (20–16) Hackbarth, Langaro 6
  2×  Poročilo   2× 
17. januar 2021
21:30
Poljska   26–27   Španija Dvorana: New Capital Sports Hall, New Administrative Capital
Sodnika: Horáček, Novotný
Sićko 6 (11–14) three players 5
  Poročilo  

19. januar 2021
19:00
Španija   36–30   Tunizija Dvorana: New Capital Sports Hall, New Administrative Capital
Sodnika: Hansen, Madsen
Fernández 10 (17–14) Darmoul 8
  Poročilo  
19. januar 2021
21:30
Brazilija   23–33   Poljska Dvorana: New Capital Sports Hall, New Administrative Capital
Sodnika: Pavićević, Ražnatović
Langaro 4 (11–13) Moryto, Sićko 6
  1×  Poročilo   1× 


Skupina CUredi

Pos Ekipa Pld Z D P GF GA GD Toč Uvrstitev
1   Hrvaška 3 2 1 0 83 73 +10 5 Main round
2   Katar 3 2 0 1 85 80 +5 4
3   Japonska 3 1 1 1 88 89 −1 3
4   Angola 3 0 0 3 74 88 −14 0 Presidents Cup
Vir: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
15. januar 2021
16:30
Katar   30–25   Angola Dvorana: Borg El Arab Sports Hall, Borg El Arab
Sodnika: Santos, Fonseca
Madadi 8 (14–13) Pestana 6
  1×  Poročilo   1× 
15. januar 2021
19:00
Hrvaška   29–29   Japonska Dvorana: Borg El Arab Sports Hall, Borg El Arab
Sodnika: Krichen, Makhlouf
Marić 7 (14–17) Agarie, R. Tokuda 5
  2×  Poročilo   2× 

17. januar 2021
16:30
Katar   31–29   Japonska Dvorana: Borg El Arab Sports Hall, Borg El Arab
Sodnika: López, Ramírez
Frankis 11 (15–16) Doi 7
  Poročilo  
17. januar 2021
19:00
Angola   20–28   Hrvaška Dvorana: Borg El Arab Sports Hall, Borg El Arab
Sodnika: Belkhiri, Hamidi
Ferreira 4 (11–12) Čupić 6
  2×  Poročilo  

19. januar 2021
16:30
Japonska   30–29   Angola Dvorana: Borg El Arab Sports Hall, Borg El Arab
Sodnika: Krichen, Makhlouf
Watanabe 7 (16–12) Tati 6
  Poročilo  
19. januar 2021
19:00
Hrvaška   26–24   Katar Dvorana: Borg El Arab Sports Hall, Borg El Arab
Sodnika: Nachevski, Nikolov
Štrlek 6 (13–11) Frankis 7
  2×  Poročilo   2× 


Skupina DUredi

Pos Ekipa Pld Z D P GF GA GD Toč Uvrstitev
1   Danska 3 3 0 0 104 59 +45 6 Main round
2   Argentina 3 2 0 1 72 74 −2 4
3   Bahrajn 3 1 0 2 75 85 −10 2
4   DR Kongo 3 0 0 3 68 101 −33 0 Presidents Cup
Vir: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
15. januar 2021
19:00
Argentina   28–22   DR Kongo Dvorana: Cairo Stadium Indoor Halls Complex, Cairo
Sodnika: Bonaventura, Bonaventura
three players 5 (13–14) Kiangebeni 7
  1×  Poročilo   1× 
15. januar 2021
21:30
Danska   34–20   Bahrajn Dvorana: Cairo Stadium Indoor Halls Complex, Cairo
Sodnika: Brunner, Salah
Gidsel 10 (19–10) Ahmed 8
  Poročilo  

17. januar 2021
19:00
Argentina   24–21   Bahrajn Dvorana: Cairo Stadium Indoor Halls Complex, Cairo
Sodnika: Schulze, Tönnies
Pizarro 6 (12–10) Ahmed 5
  1×  Poročilo   1× 
17. januar 2021
21:30
DR Kongo   19–39   Danska Dvorana: Cairo Stadium Indoor Halls Complex, Cairo
Sodnika: Brunner, Salah
Bouity, Mvumbi 4 (10–23) J. Hansen 8
  1×  Poročilo   1× 

19. januar 2021
19:00
Bahrajn   34–27   DR Kongo Dvorana: Cairo Stadium Indoor Halls Complex, Cairo
Sodnika: Kleven, Jørum
Al-Sayyad 9 (14–12) Kiangebeni 6
  1×  Poročilo   1× 
19. januar 2021
21:30
Danska   31–20   Argentina Dvorana: Cairo Stadium Indoor Halls Complex, Cairo
Sodnika: Bonaventura, Bonaventura
M. Hansen 7 (15–10) Martínez Cami 6
  1×  Poročilo   1×  1× 


Skupina EUredi

Pos Ekipa Pld Z D P GF GA GD Toč Uvrstitev
1   Francija 3 3 0 0 88 76 +12 6 Main round
2   Norveška 3 2 0 1 93 82 +11 4
3   Švica[a] 3 1 0 2 77 81 −4 2
4   Avstrija 3 0 0 3 82 101 −19 0 Presidents Cup
Vir: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
Notes:
  1. Switzerland replaced the United States, who withdrew due to a COVID-19 outbreak in the squad.[9]
14. januar 2021
19:00
Avstrija   25–28   Švica Dvorana: Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex, 6th of October City
Sodnika: Kolahdouzan, Mousaviannazhad
Weber 7 (13–13) Schmid 7
  1×  1×  Poročilo   1× 
14. januar 2021
21:30
Norveška   24–28   Francija Dvorana: Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex, 6th of October City
Sodnika: García, Marín
Sagosen 10 (13–13) Mahé 9
  Poročilo  

16. januar 2021
19:00
Avstrija   28–35   Francija Dvorana: Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex, 6th of October City
Sodnika: Grillo, Lenci
Wagner 7 (13–17) three players 4
  Poročilo  
16. januar 2021
21:30
Švica   25–31   Norveška Dvorana: Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex, 6th of October City
Sodnika: Gubica, Milošević
Lier, Milosevic 7 (13–17) Sagosen 11
  1×  Poročilo   1× 

18. januar 2021
19:00
Francija   25–24   Švica Dvorana: Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex, 6th of October City
Sodnika: Grillo, Lenci
Mahé 7 (14–14) Schmid 10
  1×  Poročilo   1× 
18. januar 2021
21:30
Norveška   38–29   Avstrija Dvorana: Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex, 6th of October City
Sodnika: García, Marín
Sagosen 9 (20–17) Wagner, Weber 6
  1×  Poročilo   1× 


Skupina FUredi

Pos Ekipa Pld Z D P GF GA GD Toč Uvrstitev
1   Portugalska 3 3 0 0 84 62 +22 6 Main round
2   Islandija 3 2 0 1 93 72 +21 4
3   Alžirija 3 1 0 2 67 88 −21 2
4   Maroko 3 0 0 3 66 88 −22 0 Presidents Cup
Vir: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
14. januar 2021
19:00
Alžirija   24–23   Maroko Dvorana: New Capital Sports Hall, New Administrative Capital
Sodnika: Hansen, Madsen
Abdi 7 (8–15) Rezzouki 6
  Poročilo   3× 
14. januar 2021
21:30
Portugalska   25–23   Islandija Dvorana: New Capital Sports Hall, New Administrative Capital
Sodnika: Horáček, Novotný
Martins 6 (11–10) Elísson 6
  2×  Poročilo   2× 

16. januar 2021
19:00
Maroko   20–33   Portugalska Dvorana: New Capital Sports Hall, New Administrative Capital
Sodnika: Lah, Sok
Harchaoui 5 (12–12) Portela 9
  1×  Poročilo   1× 
16. januar 2021
21:30
Alžirija   24–39   Islandija Dvorana: New Capital Sports Hall, New Administrative Capital
Sodnika: Hansen, Madsen
Ayoub 5 (10–22) Elísson 12
  1×  1×  Poročilo   1×  1× 

18. januar 2021
19:00
Portugalska   26–19   Alžirija Dvorana: New Capital Sports Hall, New Administrative Capital
Sodnika: Pavićević, Ražnatović
Portela 4 (14–9) Berkous 7
  1×  Poročilo   1× 
18. januar 2021
21:30
Islandija   31–23   Maroko Dvorana: New Capital Sports Hall, New Administrative Capital
Sodnika: Horáček, Novotný
Guðmundsson, V. Kristjánsson 6 (15–10) Zaroili 5
  1×  Poročilo   1×  2×  1× 


Skupina GUredi

Pos Ekipa Pld Z D P GF GA GD Toč Uvrstitev
1   Švedska 3 3 0 0 97 69 +28 6 Main round
2   Egipt (H) 3 2 0 1 96 72 +24 4
3   Makedonija[a] 3 1 0 2 71 99 −28 2
4   Čile 3 0 0 3 84 108 −24 0 Presidents Cup
Vir: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
(H) Gostitelj.
Notes:
  1. North Macedonia replaced the Czech Republic, who withdrew due to a COVID-19 outbreak in the squad.[10]
13. januar 2021
19:00
Egipt   35–29   Čile Dvorana: Cairo Stadium Indoor Halls Complex, Cairo
Sodnika: Schulze, Tönnies
El-Deraa 6 (18–11) Salinas 8
  2×  Poročilo   2×  1× 
14. januar 2021
21:30
Švedska   32–20   Makedonija Dvorana: Cairo Stadium Indoor Halls Complex, Cairo
Sodnika: Kleven, Jørum
Wanne 11 (16–11) Lazarov 5
  2×  Poročilo   2× 

16. januar 2021
19:00
Egipt   38–19   Makedonija Dvorana: Cairo Stadium Indoor Halls Complex, Cairo
Sodnika: Bonaventura, Bonaventura
Mamdouh 8 (20–6) three players 3
  Poročilo   1× 
16. januar 2021
21:30
Čile   26–41   Švedska Dvorana: Cairo Stadium Indoor Halls Complex, Cairo
Sodnika: Brunner, Salah
Er. Feuchtmann 7 (16–20) Pellas 12
  1×  Poročilo  

18. januar 2021
16:30
Makedonija   32–29   Čile Dvorana: Cairo Stadium Indoor Halls Complex, Cairo
Sodnika: Gubica, Milošević
Lazarov 8 (16–17) three players 7
  Poročilo  
18. januar 2021
19:00
Švedska   24–23   Egipt Dvorana: Cairo Stadium Indoor Halls Complex, Cairo
Sodnika: Kleven, Jørum
Persson 8 (9–12) Sanad 8
  1×  Poročilo   1× 


Skupina HUredi

Pos Ekipa Pld Z D P GF GA GD Toč Uvrstitev
1 Russian Handball Fed. 3 2 1 0 93 83 +10 5 Main round
2   Slovenija 3 2 0 1 105 85 +20 4
3   Belorusija 3 1 1 1 89 85 +4 3
4   Južna Koreja 3 0 0 3 79 113 −34 0 Presidents Cup
Vir: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
14. januar 2021
16:30
Belorusija   32–32 Ruska rokometna zveza Dvorana: Borg El Arab Sports Hall, Borg El Arab
Sodnika: Belkhiri, Hamidi
Vailupau 10 (15–15) three players 6
  1×  Poročilo   1×  1× 
14. januar 2021
19:00
Slovenija   51–29   Južna Koreja Dvorana: Borg El Arab Sports Hall, Borg El Arab
Sodnika: López, Ramírez
Gajić 10 (25–16) Kim Jin-y., Kim Jin-h. 6
  1×  Poročilo   1× 

16. januar 2021
16:30
Belorusija   32–24   Južna Koreja Dvorana: Borg El Arab Sports Hall, Borg El Arab
Sodnika: Krichen, Makhlouf
Vailupau 8 (15–9) Kim Jin-y. 8
  1×  1×  Poročilo   1× 
16. januar 2021
19:00
Ruska rokometna zveza 31–25   Slovenija Dvorana: Borg El Arab Sports Hall, Borg El Arab
Sodnika: Nachevski, Nikolov
three players 6 (16–13) Dolenec 6
  1×  Poročilo   1× 

18. januar 2021
16:30
Južna Koreja   26–30 Ruska rokometna zveza Dvorana: Borg El Arab Sports Hall, Borg El Arab
Sodnika: Belkhiri, Hamidi
Kim Ji-u. 8 (15–15) Andreev, Kornev 5
  1×  Poročilo   1× 
18. januar 2021
19:00
Slovenija   29–25   Belorusija Dvorana: Borg El Arab Sports Hall, Borg El Arab
Sodnika: Raluy, Sabroso
Janc 8 (15–15) Karalek 7
  1×  Poročilo   1× 


SkliciUredi

  1. 1,0 1,1 1,2 "2021 IHF Men's World Championship | IHF". www.ihf.info. Pridobljeno dne 2020-11-13.
  2. "Kaos že pred začetkom SP: po Čehih brez prvenstva še Američani". siol.net. Pridobljeno dne 2021-01-14.
  3. "Ruski rokometaši v Egiptu pod drugim imenom in zastavo". RTVSLO.si. Pridobljeno dne 2021-01-14.
  4. "Rokometaši z Zelenortskih otokov zapustili SP v Egiptu". siol.net. Pridobljeno dne 2021-01-19.
  5. "Fiery opening clashes as Egypt 2021 playing schedule set". ihf.info. 10 September 2020.
  6. "Egypt 2021 throw-off times confirmed". ihf.info. 23 September 2020.
  7. "Match cancellation: Cape Verde vs Germany". IHF. Pridobljeno dne 17 January 2021.
  8. "Cape Verde withdraw from the 27th IHF Men's World Championship". IHF. Pridobljeno dne 18 January 2021.
  9. Napaka pri navajanju: Neveljavna oznaka <ref>; sklici poimenovani SUI ne vsebujejo besedila (glej stran pomoči).
  10. Napaka pri navajanju: Neveljavna oznaka <ref>; sklici poimenovani CZE ne vsebujejo besedila (glej stran pomoči).


Napaka pri navajanju: Obstajajo <ref group=note> oznake na tej strani, toda sklici se ne bodo izpisali brez predloge {{sklici|group=note}} (glej stran pomoči).