Odpre glavni meni

Evropsko prvenstvo v atletiki 1974

Evropsko prvenstvo v atletiki 1974 je enanajsto evropsko prvenstvo v atletiki, ki je potekalo med 2. in 8. septembrom 1974 na olimpijskem stadionu v Rimu, Italija, v štiriindvajsetih disciplinah za moške in petnajstih za ženske. Nataša Urbančič je s tretjim mestom v metu kopja dosegla prvo medaljo slovenskih atletov na evropskih prvenstvih v atletiki.

Vsebina

Dobitniki medaljUredi

Tekaške disciplineUredi

Disciplina   Zlato   Srebro   Bron
100 m   Valerij Borzov 10,27   Pietro Mennea 10,34   Klaus-Dieter Bieler 10,35
200 m   Pietro Mennea 20,60   Manfred Ommer 20,76   Hans-Jürgen Bombach 20,83
400 m   Karl Honz 45,04
(RP)
  David Jenkins 45,67   Bernd Herrmann 45,78
800 m   Luciano Sušanj 1:44,07
(RP)
  Steve Ovett 1:45,77   Markku Taskinen 1:45,89
1500 m   Klaus-Peter Justus 3:40,55   Thomas Hansen 3:40,75   Thomas Wessinghage 3:41,10
5000 m   Brendan Foster 13:17,21
(RP)
  Manfred Kuschmann 13:23,93   Lasse Virén 13:24,57
10000 m   Manfred Kuschmann 28:25,75   Tony Simmons 28:25,79   Giuseppe Cindolo 28:27,05
Maraton   Ian Thompson 2:13:19   Eckhard Lesse 2:14:57   Gaston Roelants 2:16:30
Hitra hoja na 20 km   Volodimir Holubniči 1:29:30   Bernd Kannenberg 1:29:38   Roger Mills 1:32:34
Hitra hoja na 50 km   Christoph Höhne 3:59:06   Oto Barč 4:02:39   Peter Selzer 4:04:28
110 m z ovirami   Guy Drut 13,40
(RP)
  Mirosław Wodzyński 13,67   Leszek Wodzyński 13,71
400 m z ovirami   Alan Pascoe 48,82
(RP)
  Jean-Claude Nallet 48,94   Jevgenij Gavrilenko 49,32
3000 m z ovirami   Bronisław Malinowski 8:15,04
(RP)
  Anders Gärderud 8:15,41   Michael Karst 8:17,91
Štafeta 1x400 m   Francija
Lucien Sainte-Rose
Joseph Arame
Bruno Cherrier
Dominique Chauvelot
38,69
(RP)
  Italija
Vincenzo Guerini
Norberto Oliosi
Luigi Benedetti
Pietro Mennea
38,88   Vzhodna Nemčija
Manfred Kokot
Michael Droese
Hans-Jürgen Bombach
Siegfried Schenke
38,99
Štafeta 4x400 m   Združeno kraljestvo
Glen Cohen
William Hartley
Alan Pascoe
David Jenkins
3:03,33   Zahodna Nemčija
Hermann Köhler
Horst-Rüdiger Schlöske
Karl Honz
Rolf Ziegler
3:03,52   Finska
Stig Lönnqvist
Ossi Karttunen
Markku Taskinen
Markku Kukkoaho
3:03,57

Tehnične disciplineUredi

Disciplina   Zlato   Srebro   Bron
Skok v višino   Jesper Tørring 2,25
(RP)
  Kęstutis Šapka 2,25   Vladimír Malý 2,19
Skok v daljino   Valerij Podlužni 8,12   Nenad Stekić 8,05   Jevgenij Šubin 7,98
Skok ob palici   Vladimir Kišun 5,35
(RP)
  Władysław Kozakiewicz 5,35   Jurij Isakov 5,30
Troskok   Viktor Sanejev 17,23   Carol Corbu 16,68   Andrzej Sontag 16,61
Met kopja   Hannu Siitonen 89,58   Wolfgang Hanisch 85,46   Terje Thorslund 83,68
Met diska   Pentti Kahma 63,62   Ludvík Daněk 62,76   Ricky Bruch 62,00
Suvanje krogle   Hartmut Briesenick 20,50   Ralf Reichenbach 20,38   Geoff Capes 20,21
Met kladiva   Aleksej Spiridonov 74,20   Jochen Sachse 74,00   Reinhard Theimer 71,62
Deseteroboj   Ryszard Skowronek 8207
(RP)
  Yves Leroy 8146   Guido Kratschmer 8132

Dobitnice medaljUredi

Tekaške disciplineUredi

Disciplina   Zlato   Srebro   Bron
100 m   Irena Szewińska 11,13
(RP)
  Renate Stecher 11,23   Andrea Lynch 11,28
200 m   Irena Szewińska 22,51
(RP)
  Renate Stecher 22,68   Mona-Lisa Pursiainen 23,17
400 m   Riitta Salin 50,14
(SR)
  Ellen Streidt 50,69   Rita Wilden 50,88
800 m   Lilijana Tomova 1:58,14
(RP)
  Gunhild Hoffmeister 1:58,81   Mariana Suman 1:59,84
1500 m   Gunhild Hoffmeister 4:02,25
(RP)
  Lilijana Tomova 4:04,97   Grete Andersen 4:05,21
3000 m   Nina Holmén 8:55,10   Ljudmila Bragina 8:56,09   Joyce Smith 8:57,39
100 m z ovirami   Annelie Ehrhardt 12,66
(RP)
  Annerose Fiedler 12,89   Teresa Nowak 12,91
Štafeta 4x100 m   Vzhodna Nemčija
Doris Maletzki
Renate Stecher
Christina Heinich
Bärbel Eckert
42,51
(SR)
  Zahodna Nemčija
Elfgard Schittenhelm
Annegret Kroniger
Annegret Richter
Inge Helten
42,75   Poljska
Ewa Długołęcka
Danuta Jedrejek
Barbara Bakulin
Irena Szewińska
43,48
Štafeta 4x400 m   Vzhodna Nemčija
Brigitte Rohde
Waltraud Dietsch
Angelika Handt
Ellen Streidt
3:25,21
(RP)
  Finska
Marika Eklund
Mona-Lisa Pursiainen
Pirjo Wilmi
Riitta Salin
3:25,70   Sovjetska zveza
Inta Kļimoviča
Ingrīda Barkāne
Nadežda Kolesnikova
Natalija Sokolova
3:26,10

Tehnične disciplineUredi

Disciplina   Zlato   Srebro   Bron
Skok v višino   Rosemarie Witschas 1,95
(RP)
  Milada Karbanová 1,91   Sara Simeoni 1,89
Skok v daljino   Ilona Bruzsenyák 6,65   Eva Šuranová 6,65   Pirkko Helenius 6,59
Met kopja   Ruth Fuchs 67,22
(SR)
  Jacqueline Todten 62,10   Nataša Urbančič 61,66
Met diska   Faina Melnik 69,00
(RP)
  Argentina Menis 64,62   Gabriele Hinzmann 62,50
Suvanje krogle   Nadežda Čizhova 20,78
(RP)
  Marianne Adam 20,43   Helena Fibingerová 20,33
Peteroboj   Nadežda Tkačenko 4776   Burglinde Pollak 4678   Zoja Spasovhodska 4550

Medalje po državahUredi

 Poz  Država Zlato Srebro Bron Skupaj
1   Vzhodna Nemčija 10 12 5 27
2   Sovjetska zveza 9 3 5 17
3   Združeno kraljestvo 4 3 4 11
4   Poljska 4 2 4 10
5   Finska 4 1 5 10
6   Francija 2 2 0 3
7   Zahodna Nemčija 1 5 6 12
8   Italija 1 2 2 5
9   Jugoslavija 1 1 1 3
10   Bolgarija 1 1 0 2
  Danska 1 1 0 2
12   Madžarska 1 0 0 1
13   Češkoslovaška 0 3 2 5
14   Romunija 0 2 1 3
15   Švedska 0 1 1 2
16   Norveška 0 0 2 2
17   Belgija 0 0 1 1

ViriUredi