Odpre glavni meni

Dušan Repovš

slovenski matematik

Dušan D. Repovš [dúšan d repóvš], slovenski matematik, * 30. november 1954, Ljubljana.

Dušan D. Repovš
Portret
Rojstvo30. november 1954({{padleft:1954|4|0}}-{{padleft:11|2|0}}-{{padleft:30|2|0}}) (64 let)
Ljubljana
DržavljanstvoSlovenija
Alma materUniverza države Florida
Univerza v Ljubljani
Poklicmatematik
Spletna stran
fmf.uni-lj.si/~repovs/

Leta 1977 je diplomiral na Univerzi v Ljubljani in leta 1983 doktoriral na Državni univerzi Floride v Tallahasseeju. Bil je štipendist Raziskovalne skupnosti Slovenije in Fulbrightovega sklada.

Leta 1993 je bil izvoljen v naziv rednega profesorja za geometrijo in topologijo na Univerzi v Ljubljani, na kateri je zaposlen na Fakulteti za matematiko in fiziko ter na Pedagoški fakulteti, kot predstojnik katedre za geometrijo in topologijo. Od leta 1983 je vodja nacionalne raziskovalne skupine za nelinearno analizo, topologijo in geometrijo, ki na Inštitutu za matematiko, fiziko in mehaniko (IMFM) izvaja številne nacionalne in mednarodne projekte (ZDA, Japonska, Rusija, Kitajska, Francija, Italija, Španija, Izrael, Velika Britanija, Poljska, Madžarska, Romunija, Slovaška, idr.). Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije je to skupino izbrala med najboljše v Sloveniji.

Profesor Repovš je vodilni strokovnjak na področju nelinearne analize in topologije v Sloveniji ter eden najbolj znanih slovenskih matematikov v svetu. Doslej je objavil že preko 380 raziskovalnih člankov in imel preko 400 vabljenih predavanj na mednarodnih konferencah in kolokvijih na univerzah v številnih državah širom po svetu.

Raziskuje predvsem na področju topoloških metod v nelinearni analizi, uporabe funkcionalne analize, topologije in algebre. Znan je postal v 80ih letih po rezultatih na področju geometrijske topologije, zlasti po rešitvi klasičnega problema o prepoznavanju topoloških 3-mnogoterosti [1], dokazu kriterija o celularnosti v dimenziji 4 [2] in dokazu Lipschitzovega primera klasične Hilbert-Smithove domneve [3]. Kasneje je svoje raziskave razširil tudi na druga področja, v zadnjem času najbolj aktivno raziskuje probleme parcialnih diferencialnih enačb [4] [5].

Objavil je monografijo o nelinearni analizi [1], monografijo o parcialnih diferencialnih enačbah s spremenljivimi eksponenti [2], monografijo o zveznih selekcijah večličnih preslikav [6] [3], ter monografijo o višje-dimenzionalnih posplošenih mnogoterostih [7], kot tudi univerzitetni učbenik iz topologije [8]. Je član uredniških odborov več znanstvenih revij: Journal of Mathematical Analysis and Applications, Advances in Nonlinear Analysis, Boundary Value Problems in drugih.

Za izjemne raziskovalne rezultate je leta 2014 prejel častni doktorat Univerze v Craiovi [4], leta 2009 medaljo Bogolyubova, ki mu jo je podelil Ukrajinski matematični kongres v Kievu, leta 1997 nagrado Republike Slovenije za znanstvenoraziskovalno delo (sedaj Zoisova nagrada), leta 1995 pa so mu podelili priznanje Ambasador znanosti Republike Slovenije za izjemno uspešno promocijo slovenske znanosti v svetu. Je član European Academy of Sciences and Arts, New York Academy of Sciences, American Mathematical Society, European Mathematical Society, London Mathematical Society, Mathematical Society of Japan, Moscow Mathematical Society, French Mathematical Society, Swiss Mathematical Society, in drugih. Bil je med ustanovnimi člani Inženirske akademije Slovenije [5].

ViriUredi

  1. R. J. Daverman, D. Repovš, General position properties that characterize 3-manifolds, Canad. J. Math. 44:2 (1992), 234-251, MR 93d:57038.
  2. D. Repovš, A criterion for cellularity in a topological 4-manifold, Proc. Amer. Math. Soc. 100:3 (1987), 564-566, MR891164.
  3. D. Repovš and E. V. Ščepin, A proof of the Hilbert-Smith conjecture for actions by Lipschitz maps, Math. Ann. 308:2 (1997), 361-364, MR1464908.
  4. D. Repovš, Asymptotics for singular solutions of the quasilinear logistic equation with absorption term, J. Math. Anal. Appl. 395:1 (2012), 78-85, MR2943604.
  5. V. D. Radulescu and D. D. Repovš, Partial Differential Equations with Variable Exponents: Variational Methods and Qualitative Analysis, Chapman and Hall/CRC, Taylor & Francis Group, Boca Raton, FL, 2015, MR3379920.
  6. D. Repovš and P. V. Semenov, Continuous Selections of Multivalued Mappings, Kluwer Academic Publishers, Dordrecht 1998, MR1659914.
  7. A. Cavicchioli, F. Hegenbarth and D. Repovš, Higher-Dimensional Generalized Manifolds: Surgery and Constructions, European Mathematical Society, Zürich 2016, MR3558558.
  8. M. Cencelj and D. Repovš, Topologija, Univerza v Ljubljani, Ljubljana, 2011.

Zunanje povezaveUredi